За чиста уста със свеж дъх е нужно изчеткване на езика, флосене, жабурене с вода за уста и още... Здрава устна кухина предполага здрави венци и здрави зъби. Добрата грижа...
Може ли една ултра тънка татуировка на зъба да спаси живота ви?Малки електронни сензори, могат да диагностицират заболявания с " дегустация" дъха Ви! Сензор с дебелина на хартиен лист...
Чудите ли се до какво би могло да доведе прекомерната употреба на кола, газирани напитки, включително „диетични” и „фитнес” напитки, натурални сокове от кутия,...
ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ
- Пародонтит – що е то и лекува ли се?
- Пулпитът
- Как да изберем подходящата четка за зъби
- Няколко думи за абразията на зъбите
- Задайте Вашите въпроси
Пародонтит – що е то и лекува ли се?
Често чуваме в срещите си с пациенти: „Аз имам пародонтит (пародонтоза) - казаха ми, че нищо не може да се направи и зъбите ми ще изпаднат”. Това е категорично невярно твърдение – пародонтитът се лекува.
Какво представлява пародонтита? Това е инфекциозно заболяване, причинено от бактериите в биофилма и зъбната плака, което обхваща всички структури, които поддържат зъбите на мястото им: гингива (венец), периодонциум (фини влакна, които поддържат зъба в костта) и челюстна кост. Питате се какво е биофилм-както плаката, която е видима, така и биофилма, който не се вижда с просто око съдържат голямо количество добре организирани и прикрепени върху зъбната повърхност бактерии.В зависимост от вида на тези бактерии пародонтита може да протича по различен начин:агресивно , с бърза прогресия или хронично.
Най-разпространен е хроничният пародонтит, който обикновено пациента, а и много зъболекари забелязват едва когато е в много напреднал стадий.
Как да разбера, че имам пародонтит? Обикновено признаци като: кървене от венците, лош дъх, промяна в положението на зъбите и др. могат да ни насочат, че имаме проблем с пародонта, но истината е че без рентгеново изследване и клиничен оглед от специалист не можем да поставим диагноза- пародонтит.
Как се лекува пародонтита? След като е поставена диагноза- пародонтит лечението преминава през няколко етапа:
1.Начална терапия – тя включва задължително ултразвуково почистване на надвенечните и подвенечни зъбен камък, зъбна плака и биофилм. Извършва се на няколко етапа в зависимост от количеството на бактериалните носители и тежестта на заболяването.Измерват се дълбочината на пародонталния джоб и се оценява загубата на пародонт – това определя и стадия на заболяването. Ако има подвижност на някои зъби те се шинират ( закрепват се по определен начин няколко зъба един за друг, за да няма подвижност над нормалната при хранене и говор).От голямо значение е поддържането на перфектна орална хигиена от страна на пациента по време на цялото лечение, както и след него, затова допълнително се набляга на обучението за правилното и извършване.
2.Преоценка – на този етап (обикновено няколко седмици след края на инициалната терапия) се оценява какво сме постигнали след 1-ви етап на лечението, като отново се измерват пародонталните джобове, както и всички клинични признаци от началния преглед. В зависимост от резултатите на този етап може да се пристъпи или към поддържаща терапия, или към допълнителни хирургични методи за лечение в някои участъци. Колкото и страшно да звучи хирургичните методи са единственият вариант за възстановяване на вече загубена кост около зъбите или за намаляване дълбочината на някои пародонтални джобове. Хирургичното лечение се извършва от зъболекар,преминал специално обучение по пародонтология.
3.Поддържаща терапия - към нея се преминава или веднага след преоценката,или след края на пародонталната хирургия (ако е необходима). Тя се изразява в перфектна орална хигиена от страна на пациента и редовни посещения ( между 3 и 6 мес.) за почистване на биофилма с ултразвук в денталния кабинет. Този етап може да се извършва и от общопрактикуващ зъболекар, без специално пародонтално обучение. В заключение можем да кажем-да, пародонтитът е лечимо заболяване,но за успешното му лечение без загуба на зъби е от критично значение стадият, на който ще се диагностицира и ще започне правилното му лечение.
Пулпитът
Как да изберем подходящата четка за зъби
За мнозина изобилието на пазара от видове и марки четки за зъби създава единствено затруднение.
Каква точно четка да изберем? Коя е най-подходящата именно за нас? Изложените по-долу изисквания и препоръки би трябвало да ви помогнат за правилния избор:
- Размерът на главата на четката не трябва да бъде много голям. Така тя ще бъде по-ефективна и при почестването на трудно достъпните места.
- Главата на четката не трябва да наранява меките части на устната кухина и най-вече венците. Тяхното често увреждане може да доведе до атрофия, защото тъканта се опитва да се “премести” от местата, където бива раздразнена.
- Повечето хора си избират четки със средна твърдост. Това всъщност е правилният подход, само ако не сте наясно каква всъщност твърдост е подходяща за вас. В този случай вашият стоматолог може много да ви помогне. Като правило за хората, които имат проблеми със зъбите и особено с венците, са най-подходящи меките четки. - Предпочитайте четките с изкуствени косми. Естествените имат свойството да попиват влага и така създават по-благоприятна среда за развитие на болестотворни бактерии. Eстественият косъм е и по-чуплив, след това той става по-остър и може да увреди най-вече венците.
- При избор на четка за деца обърнете внимание и на дръжката. Тя трябва да е малко по-дебела, отколкото за възрастните – така детето по-лесно ще я държи. - Четките със сменяща се глава, ако отговарят на горните условия, са за предпочитане – поне от екологична гледна точка. А и намаляват разходите ви. Част от грижата за устната кухина е и грижата за самата четка.
- След всяко използване я почиствайте добре с течаща вода, защото в противен случай в нея остават паста за зъби, частици от храна и бактерии. Ако четката не бъде почистена, при следващата й употреба, всички натрупали се вредни микроорганизми ще попаднат отново в устата. - Подсушавайте четката, доколкото е възможно. Влагата по нея създава благоприятна среда за развитие на бактерии, а и я деформира. - Независимо какви грижи полагате за своята четка, сменяйте я на 2-3 месеца. За съжаление статистиката показва, че мъжете сменят четките си средно един път в годината, а жените – на 6 месеца.
Електрическите четки имат някои предимства. Не може обаче всички те да бъдат наречени съществени. Наистина електрическата четка автоматично прави онези кръгови движения, които иначе човек трябва да извършва на ръка. По-важни предимства всъщност са наличието в някои модели на сигнализатори за това, че зъбите и венците вече са почистени достатъчно (т.е. избягва се прекомерното им третиране и опасността от това) и че натискът върху почистваната повърхност е прекалено голям (това е опасно особено за венците и другите меки части).
Децата, които тепърва ще придобиват хигиенни навици, трябва да използват обикновена четка – само чрез нея те ще усвоят техниката на почистване.
Няколко думи за абразията на зъбите
Чудите ли се до какво би могло да доведе прекомерната употреба на кола, газирани напитки, включително „диетични” и „фитнес” напитки, натурални сокове от кутия, които съдържат голямо количество добавени киселини, прекомерната употреба на цитрусови плодове, оцет и други киселини?
„Киселинната” ви диета е в повече когато:
- Пиете повече от 4 чаши сок от цитруси на ден - Това важи с особена сила, ако след консумацията им, веднага измивате зъбите си с паста и четка. Обяснението е, че абразивът на пастата, в комбинация с действието на плодовите киселини, е един от най-сигурните начини да изтриете зъбния си емайл. Контактът на киселините със зъбната повърхност благоприятства разтварянето на емайла. Добрата новина е, че природата се е погрижила за това – процесът е обратим и временен, тъй като слюнката играе ролята на буфер, спомагащ на емайловите микрочастици да се върнат обратно по местата си. Съвет: След употреба на цитруси или ябълки, не изплаквайте устата си дори с вода, в рамките на 1 час. В противен случай ще се разделите с микрочастиците, циркулиращи в слюнката. Забраната важи и за измиването на зъбите с четка и паста.
- Консумирате газирани напитки повече от 3 чаши дневно - Факт е, че употребата на газирани напитки (особено кола) сред 12-14 годишните рязко се е увеличила в последните десетилетия. Затова, все по-често се срещат пациенти тийнеджъри с начални ерозии по зъбите, невиждани досега в тази възраст. Колата и газираните напитки водят до дехидратация и следователно до намалено количество слюнка, което от своя страна лишава зъбите от защитното й действие.
Съвет: Контролирайте количеството на газираните напитки, които вие и вашите деца изпивате. Много тийнеджъри, особено момчетата, както и младите мъже, имат навик неволно да жабурят поетата в устата газирана напитка, поради разхлаждащото и приятно гъделичкащо усещане. Това обаче засилва времетраенето на киселинната атака на газираната напитка върху зъбите. - Имате навик да смучете лимони
- Ако сте здрав човек, който спортува всеки ден активно, и сте изложен на дехидратация - Консумирането на газирани напитки, особено след спортни занимания, наречени многообещаващо „спортни” или „диетични” напитки , не е особено полезно, защото те съдържат киселини. Дехидратираният организъм означава и намалено слюноотделяне, което ви подлага на риск от ерозия на зъбите.
- Ако страдате от астма и употребявате всекидневно инхалатор - Съвет: По-малки щети ще си нанесете, ако използвате такъв аерозол не повече от 4 пъти на ден и през максимално дълги интервали.
- Ако страдате от стомашен рефлукс
- Ако страдате от булимия - Повърнатата несмляна храна, съдържаща стомашни киселинни сокове, е със силна киселинна активност. Съвет: Обърнете се към себе си. Кое ви кара да преяждате и да чувствате вина след това? Включете се в група по психотерапия. А защо и да не споделите проблема със зъболекаря си?
- Ако сте дегустатор на вина
- Ако злоупотребявате с алкохол
- Ако работите в среда, в която сте изложени на вдишване на киселинни изпарения и аерозоли
- Ако употребявате медикаменти, които водят до сухота в устата (ксеростомия), при анорексия, депресия, реактивни психози
- Намаляването на слюноотделянето всъщност лишава устата от защитното и буферно въздействие на слюнката.
- Прекомерно, агресивно и неправилно четкане на зъбите - Истината е, че точно това причинява изтриване на зъбите. Резултатът от прекомерното, агресивно и неправилно четкане са разрушения в шийката на зъба, наподобяващи кариеси. Подобно доказано изтриващо действие има абразивът на зъбните пасти.
- Неправилната техника на четкане е по-значимо е въздействие. Затова, ако имате чувствителни зъби и вече появили се шиечни дефекти, имате вариант за действие:
- Използвайте вертикална, а не хоризонтална техника на четкане. Не се притеснявайте да се обърнете към вашия стоматолог, ако смятате, че техниката ви на почистване е неправилна.
- Използвайте по-слабата си ръка за миене на зъбите, т.е. ако сте десняк – лявата, ако сте левичар – дясната.
- Използвайте захват на четката с дланта, вместо силното стискане с пръстите на ръката. Това ще намали натиска, с който обикновено четкате зъбите си.
Няколко думи за дъвкателното натоварване на зъбите
Нормално е зъбите да се износват по 1 микрон на година. Всяко по-бързо износване се смята за патологично. Тъкмо то е причина за редица функционални и естетични проблеми – промени в лицето, челюстната става, болки в лицево-шийната област.
Намаляването на височината на зъба води до промяна в съотношението и с ширината му, като по този начин става причина за отдръпване и оголване на венеца, както и за различни шиечни кариеси и други дефекти. Трябва да се отбележи, че дори изтриване от 1 мм, което всъщност средно е 10-20% загуба на височината на зъба, е вече значително.
Ето някои от най-честите причини за износване на зъбите
- Прекомерно дъвкателно налягане, скърцане и стискане на зъби - Това определено е сериозен проблем, за решаването на който е редно да се обърнете към стоматолог за изработване на защитна шина на зъбите, която да носите нощем или понякога денем. Ефектът, както всъщност и при всяко лечение, зависи в голяма степен от готовността на пациента да съдейства на своя дентален специалист и да подхожда отговорно към своето лечение Съвет: Редуцирайте стреса и негативните емоции. Бъдете стриктни в носенето на шината, ако имате такава. Най-добре е да посетите своя зъболекар, за да изясните корена на проблема. Причината за скърцането на зъбите може да се търси и в лошото моделиране на дъвкателните повърхности и блокиращите зъби. Понякога дори само една корона, направена с лошо изчислена дъвкателна повърхонст, може да отключи вредния навик – скърцане и стискане на зъби.
- Неправилна захапка - Пломби и корони с лошо моделирани дъвкателни повърхности на задните зъби създават травматично взаимодействие на срещуположните зъби. Това предизвиква натоварване и прекомерно износване на цели групи зъби. Те се изтриват, намаляват дължината си, а венецът отдръпва и оголва. А до появата на шиечни кариеси и клиновидни дефекти на тези зъби след това, крачката е много малка.
- Изкривявания на гръбначния стълб - Звучи странно, но изкривяванията на гръбначния стълб на една страна водят до повишено изтриване на зъбите вляво и вдясно. Съвет: При подобен проблем, към стоматологичното лечение задължително трябва да се прибавят процедури, назначени от компетентен кинезитерапевт.
Какво да правим при износване на зъбите?
Износването почти винаги засяга всички зъби, в една или друга степен. Това обаче може да диагностицира категорично единствено зъболекарят. Само той може да прецени дали се налага възстановяване на снижената захапка, или с други думи – дъвкателните повърхности на всички зъби трябва да се повдигнат до първоначалната им анатомична височина. Което автоматично означава подмяна на всички стари изтрити пломби с композитни или керемачни такива, възпроизвеждащи съвсем точно зъбната анатомия. Вариантът при предните зъби е да се направи удължаване с композит или с керамични фасети. В случай, че имате корони на зъбите, те също би трябвало да се подменят с нови, съответстващи на новата захапка.
При начални форми на изтриване на зъбите, обикновено се пристъпва към покриването им с флуорни лакове, наслагване на композитен материал. Средното износване и изтриване на зъбите често налага повдигане на захапката или удължване на фронталните зъби с композит или фасети.
Само при много напреднали и крайни форми на изтриване, типични за напредналата възраст, може да се наложи корекция с корони. Важно, при какъвто и да било тип коригиране при износване на зъбите, е то да става винаги двустранно и на всички зъби.
Всъщност, вие много добре знаете, че не може да ходите с обувки само с един ток, нали?!
Задайте Вашите въпроси